glamur - koupelny & interiéry

Velkoformátové dlažby, jejich využití a pokládka

close

Tento článek vychází z rohovoru, který jsme poskytli pro časopis Rezident.

Co lze považovat za velký formát?

Největší dnes vyráběné formáty dlažeb jsou v rozměru 320 x 160 cm, obvyklý je také formát 300 x 150 cm. Pro mě osobně začíná velký formát od rozměru 80 x 80 cm, popř. 120 x 60 cm u obdélníku.


Jaká se používá technologie pro výrobu takovýchto velkých formátů?
Pokud se bavíme se o dlažbách v těch skutečně velkých formátech až 320 x 160 cm, jsou vyráběny novou technologií, kdy je hlína stlačována mezi dvěma válci na podobném principu, jako když se vyrábějí domácí nudle. Výsledkem je velká, dokonale rovná plotna, která se pak na vodním paprsku řeže do požadovaného formátu.
Klasická technologie výroby obkladů a dlažeb spočívá v lisování ve vertikálním lisu, který tlačí na hliněný prášek nasypaný ve formě. Takto je vyráběna většina obkladů a dlažeb. Při použití této technologie nemusí být dosaženo u velkých formátů takové rovinnosti a přesnosti, jako je tomu u technologie válcové.


Popište výhody velkoformátových obkladů a dlažeb.
Vidím výhody jak z hlediska designu, tak praktičnosti. Velké formáty znamenají méně spár, povrch působí kompaktně a je lépe udržovatelný.
Je to alternativa k oblíbeným litým podlahám a stěrkám. Oproti těmto povrchům je dlažba mnohem odolnější, bez změny vzhledu vydrží desítky let, není potřeba ji nijak renovovat. Navíc jí absolutně nevadí voda a mráz. Kromě obytných místností ji proto využíváme také v koupelnách, v parních kabinách a rovněž v exteriéru. Tyto velké formáty používáme také při obkládání bazénů, a to jak na podlahy a stěny, tak pro obložení samotné bazénové vany.
Z hlediska designu je k dispozici velká škála dekorů a barev, povrch může být lesklý, matný, protiskluzný. Při využití na stěnách velmi dobře vypadá, když je jedna dlaždice od podlahy až do světlé výšky místnosti. Použití velkých formátů se není třeba obávat ani v malých
místnostech. Skvěle například vypadá, pokud je celá zadní stěna toalety tvořena jedinou kachlí.


Zabýváte se kompletní realizací – má pokládka velkoformátových dlaždic nějaká specifika?
Ano, je náročnější než pokládka standardních formátů. Vyžaduje speciální vybavení a především zkušenosti. Věnujeme se realizacím s využitím velkoformátových dlažeb od počátku jejich existence. Dokonce dnes již zřídka dodáváme menší formáty než 60 x 60 cm, to je pro nás jakýsi základní formát. Samozřejmě kromě realizací, kde je použití malých formátů záměrem, jako jsou historické budovy a podobně.


V tomto segmentu asi nepanuje velká konkurence mezi výrobci?
Máte pravdu, jsou prakticky pouze tři výrobci, kteří dokážou tzv. třímetrové formáty vyrobit. Ostatní výrobci od nich pouze překupují již hotové výrobky a prodávají pod svou značkou. Přesto jsou mezi jednotlivými výrobky velké rozdíly. Můj tip je používat při pokládce
na podlahu dlaždice o tloušťce 6 mm, které jsou vylisovány z jednoho kusu. To neumějí všichni výrobci, někteří zvládnou vyrobit pouze tloušťku 3 mm a větších tloušťek dosahují až lepením jednotlivých dlažeb do vrstev. •